- For use in Zebra ZXP Series 3 ID Card Printers
- Consistent high print quality
- Best manufacturing quality
- Optimized performance (no printheads needed)
- GlidePath technology to extend printhead life
<
>
SICURIX Dye Sublimation Ribbon - Color - 1 Each
200 Images
Product Code: SRX800033840
Product Unit: Each
9 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE887136 Stock Available
-
Product Code: BSN32952BX1055 Stock Available
-
Product Code: BSN656381629 Stock Available
-
Product Code: EPST202120SContact customer service to check availability
-
Product Code: EPST202420SContact customer service to check availability
-
Product Code: GJO26100193 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192992 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Baumgartens |
| Manufacturer Part Number | SRX800033-840 |
| Manufacturer Website Address | http://www.b3.net |
| Brand Name | SICURIX |
| Product Name | 800033840 Color Printer Ribbon |
| Marketing Information | Color ribbon is especially designed for printing a combination of full-color images and one-color text or bar codes in the Zebra ZXP Series 3 ID Card Printer. The YMCKO ribbon yields 200 images. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ribbon |
Technical Information
| Number of Pieces | 1 |
| Print Technology | Dye Sublimation |
| Print Color | Color |
| Typical Print Yield | 200 Images |
Physical Characteristics
| Height | 2.3" |
| Width | 4" |
| Depth | 5.8" |
| Weight (Approximate) | 6.40 oz |
Miscellaneous
| Device Supported | Printer |
| Compatibility |
Zebra ZXP Series 3 ID Card Printer |
| Brand Compatibility | Zebra |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.