‹ Prev
Next ›
SICURIX Inkless Fingerprint Pad with Adhesive BLACK (38010)
1.5" Height x 1.5" Width x 1.5" Depth - Black Ink - Black - 1 Each
204 Stock Available
- Crisp, clear impressions for increased security
- Lasts for more than 1,200 impressions without drying out
- Antimicrobial to impede the spread of germs
- Adhesive backing for attaching to countertops
- Nontoxic inking disk made of recycled wool
Product Details
General Information
| Manufacturer | Baumgartens |
| Manufacturer Part Number | 38010 |
| Manufacturer Website Address | http://www.b3.net |
| Brand Name | SICURIX |
| Product Name | Inkless Fingerprint Pad with Adhesive BLACK (38010) |
| Marketing Information | Use this fingerprint ink pad to authenticate checks, legal documents and personal papers by putting your unique fingerprint on them. Inker delivers clear, clean, permanent fingerprints but leaves no residue on your hands. The pad has a long-lasting ink supply and will produce more than 1,200 fingerprints before drying out. Adhesive backing makes it easy to set up. This nontoxic inking disk is made from recycled wool. It is ideal banking, casinos, supermarkets, real estate and schools. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Fingerprint Ink Pad |
Product Information
| Ink Color | Black |
| Features | Non-toxic |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.5" |
| Width | 1.5" |
| Depth | 1.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
SICURIX Inkless Fingerprint Pad with Adhesive BLACK (38010)
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE21081589 Stock Available
-
Product Code: BSN6564923993 Stock Available
-
Product Code: ICX9419006031 Stock Available
-
Product Code: ICX9419006547 Stock Available
-
Product Code: LEE0302728 Stock Available
-
Product Code: PQP3010040 Stock Available
-
Product Code: SPRBS1000WK45 Stock Available
-
Product Code: SPRTCW0133 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE21081589 Stock Available
-
Product Code: BSN6564923993 Stock Available
-
Product Code: ICX9419006031 Stock Available
-
Product Code: ICX9419006547 Stock Available
-
Product Code: LEE0302728 Stock Available
-
Product Code: PQP3010040 Stock Available
-
Product Code: SPRBS1000WK45 Stock Available
-
Product Code: SPRTCW0133 Stock Available