‹ Prev
Next ›
Smead 1/3 Tab Cut Letter Yes Top Tab File Folder
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - Assorted Tab Position - 1 Plys - Kraft - Heavyweight, Dye-free - 10% Recycled - 50 / Box
13 Stock Available
- More durable than single-ply, standard file folders
- Made of heavier Kraft stock for frequently used files
- Scored for 3/4" expansion
- Assorted 1/3-cut tabs for easy access
- Use top tab, letter-size files in drawer filing
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 10830 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Kraft File Folders |
| Marketing Information | More durable than standard file folders, Kraft file folders provide extra strength where you need it most. Heavier kraft stock (17 point) is perfect for more demanding applications, such as frequently accessed files or files used in industrial settings. Top tabs are 1/3-cut in assorted positions for easy filing access in drawer filing. File folders hold up to a 3/4" stack of letter-size documents. |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Number of Plys | 1 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Kraft |
| Height | 9 1/2" |
| Width | 11 5/8" |
| Weight (Approximate) | 1.81 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Description
Smead 1/3 Tab Cut Letter Yes Top Tab File Folder
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.