Smead 1/5 Tab Cut Letter Hanging Folder
8 1/2" x 11" - 100 Sheets Capacity - 1/2" Expansion - Assorted Tab Position - Poly, Plastic, Metal - Assorted - Durable, Tear Resistant, Water Resistant, Tab, Coated Rod Tip - 12 / Pack
- 12.8" x 9.3" poly plastic hanging file folders, 12 count
- 0.5" expansion accommodates up to 125 sheets of standard 8.5" x 11" letter-sized paper
- Assorted Twilight colors for effortless color-coding and easy retrieval
- Adjustable 1/5-cut tabs provide 5 positions for labeling and identification; includes 12 reusable plastic tabs and 12 blank white paper inserts
- Durable metal rods
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 10522 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Hanging Folder |
| Marketing Information |
Streamline your filing process with Smead® Poly Plastic Hanging File Folders. Designed for durability and style, this set of 12 letter-sized folders (12.8" W x 9.3" H) in Twilight colors is built to keep your documents tidy and easily accessible. Constructed from tear- and water-resistant poly material, these folders are 5 times stronger than their paper counterparts, offering a reliable solution for daily use. The 1/2" expansion accommodates up to 125 sheets, while the durable coated metal rod tips ensure smooth and hassle-free sliding in file cabinets and hanging organizers. Equipped with repositionable 1/5-cut clear poly tabs and replaceable white inserts, these folders simplify labeling for quick and efficient document retrieval. The elegant colors not only brighten your workspace but also enable effective color-coded organization, saving you time and effort. Perfect for organizing a variety of materials such as bills, school assignments, client files, or vehicle records, these folders are a dependable and stylish addition to any filing system. Choose Smead for efficient and reliable document organization - over a century of heritage, craftsmanship, and innovation. |
| Packaged Quantity | 12 / Pack |
| Product Type | Hanging Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Capacity | 100 Sheets |
| Expansion Size | 1/2" |
| Tab Cut | 1/5 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Material | Poly |
| Expandable | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Assorted |
| Product Material |
|
| Height | 12 4/5" |
| Width | 9 19/64" |
| Depth | 1" |
| Weight (Approximate) | 1.68 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
Description
Smead 1/5 Tab Cut Letter Hanging Folder
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN42250264 Stock Available
-
Product Code: BSN6564923993 Stock Available
-
Product Code: BSN656501222 Stock Available
-
Product Code: DXE5356CD2148 Stock Available
-
Product Code: DXEDBP09W1366 Stock Available
-
Product Code: GMT997495 Stock Available
-
Product Code: NES351101584 Stock Available
-
Product Code: SPR15501258 Stock Available
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN42250264 Stock Available
-
Product Code: BSN6564923993 Stock Available
-
Product Code: BSN656501222 Stock Available
-
Product Code: DXE5356CD2148 Stock Available
-
Product Code: DXEDBP09W1366 Stock Available
-
Product Code: GMT997495 Stock Available
-
Product Code: NES351101584 Stock Available
-
Product Code: SPR15501258 Stock Available