‹ Prev
Next ›
Smead Colored 1/3 Tab Cut Legal Recycled Top Tab File Folder
8 1/2" x 14" - 3/4" Expansion - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 11 pt. - 2 Plys - Blue - Reinforced - 10% Recycled - 100 / Box
3 Stock Available
- More durable than standard file folders
- Reinforced, 2-ply tab
- Vivid colors help you code files for quick, easy identification
- Contains 10% recycled content, 10% post-consumer material
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 17034 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | Colored |
| Product Name | File Folders with Reinforced Tab |
| Marketing Information | More durable than standard file folders, these file folders with reinforced two-ply tabs provide extra strength where you need it most. Tabs are built stronger to last longer. 1/3-cut tabs come in assorted positions to help reduce filing and retrieval time. Use these colorful folders to categorize different types of folders or to complement your company colors or decor. Acid-free, legal-size folders are made of 11 point stock. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 2 |
| Features | Reinforced |
Physical Characteristics
| Color | Blue |
| Weight (Approximate) | 1.36 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Description
Smead Colored 1/3 Tab Cut Legal Recycled Top Tab File Folder
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN36616Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN36663831 Stock Available
-
Product Code: CLO704271708 Stock Available
-
Product Code: DURMN1500B10Z135 Stock Available
-
Product Code: DURMN2400B10Z87 Stock Available
-
Product Code: PIL310201000 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192666 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN36616Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN36663831 Stock Available
-
Product Code: CLO704271708 Stock Available
-
Product Code: DURMN1500B10Z135 Stock Available
-
Product Code: DURMN2400B10Z87 Stock Available
-
Product Code: PIL310201000 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192666 Stock Available