‹ Prev
Next ›
Smead DCC Color-Coded Numeric Labels
3 - x 1 1/2" Width x 1 1/2" Length - Purple - Laminated - 250 / Roll
59 Stock Available
- Favorite choice for medical or insurance files
- Purple - 1 of 10 distinctive colors
- Protected by clear laminate for durability
- Each label roll contains 250 labels
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 67423 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | DCC Color-Coded Numeric Labels |
| Marketing Information | Self-adhesive, color-coded end tape labels are a favorite choice for medical and insurance files. Perfect for indicating primary filing numerals in straight numeric or terminal digit end tab systems. Labels follow industry standard with 10 colors to code numerals 0-9. Labels are protected by clear laminate and scored to provide wraparound color bar. Labels measure 1-1/2" wide x 1-1/2" high before folding. Easily pull out from included dispensing box. |
| Packaged Quantity | 250 / Roll |
| Product Type | Color Coded Label |
Product Information
| Label Width | 1 1/2" |
| Label Length | 1 1/2" |
| Print/Message | 3 |
| Laminated | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family | Purple |
| Product Color | Purple |
| Weight (Approximate) | 4.37 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Smead DCC Color-Coded Numeric Labels
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: SMD6742071 Stock Available
-
Product Code: SMD6742114 Stock Available
-
Product Code: SMD67422Contact customer service to check availability
-
Product Code: SMD6742537 Stock Available
-
Product Code: SMD67426Contact customer service to check availability
-
Product Code: SMD6742735 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN3668183 Stock Available
-
Product Code: CLO302083506 Stock Available
-
Product Code: GOJ3639122496 Stock Available
-
Product Code: ITA382754049 Stock Available
-
Product Code: ITA602332556 Stock Available
-
Product Code: NES35120487 Stock Available
-
Product Code: SAN25025B328 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B3881 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN3668183 Stock Available
-
Product Code: CLO302083506 Stock Available
-
Product Code: GOJ3639122496 Stock Available
-
Product Code: ITA382754049 Stock Available
-
Product Code: ITA602332556 Stock Available
-
Product Code: NES35120487 Stock Available
-
Product Code: SAN25025B328 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B3881 Stock Available