‹ Prev
Next ›
Smead FasTab 1/3 Tab Cut Letter Recycled Fastener Folder
8 1/2" x 11" - 2 Fastener - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 11 pt. - Moss - Reinforced Tab, Self-adhesive, Hanging System, Tear Resistant - 10% Recycled - 18 / Box
Contact customer service to check availability
- 2 SafeSHIELD fasteners to protect against tears and finger cuts
- Built-in tab so no assembly required
- Tabs reinforced for durability
- 20% larger tabs for more labeling room
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 65120 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | FasTab |
| Product Name | FasTab Hanging Fastener Folders |
| Marketing Information | The FasTab Hanging Fastener Folder combines the convenience of a hanging folder with the functionality of a fastener folder. Two patent-pending, SafeSHIELD coated fasteners guard against paper tears, finger cuts and excessive fastener crinkling. Built-in reinforced tab allows you to write title directly on it. Or you can apply your self-adhesive labels. Tabs are 20 percent larger than standard 1/3-cut tabs so you have plenty of room. Tabs come in assorted positions for easy access to your files. Letter-size folders are made of 11 point stock. |
| Packaged Quantity | 18 / Box |
| Product Type | Fastener Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Number of Fasteners | 2 |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Moss |
| Height | 10" |
| Width | 11 3/4" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Smead FasTab 1/3 Tab Cut Letter Recycled Fastener Folder
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.