‹ Prev
Next ›
Softalk Ergonomic Telephone Shoulder Rest
Black - 1 Each
Contact customer service to check availability
- Infused with antimicrobial protection to inhibit the growth of odor-causing bacteria
- Design allows hands-free conversations and a comfortable fit to help prevent neck and shoulder fatigue
- Compatible with most phones and fits curved handsets
- Easily attach with self-adhesive mounting
- Works for both left-handed and right-handed use on regular and Trimline phones
Product Details
General Information
| Manufacturer | Softalk Communications LLC |
| Manufacturer Part Number | 00801M |
| Manufacturer Website Address | http://www.softalk.us |
| Brand Name | Softalk |
| Product Name | Ergonomic Telephone Shoulder Rest |
| Marketing Information | Telephone shoulder rest is infused with antimicrobial protection to inhibit the growth of odor-causing bacteria. Ergonomic design allows hands-free conversations and a comfortable fit to help prevent neck and shoulder fatigue. Shoulder rest is compatible with most phones and fits curved handsets. Nonslip cushioned design attaches easily with self-adhesive mounting. Universal design works for both left-handed and right-handed use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Shoulder Rest |
Product Information
| Size | Large (L) |
| Features | Non-slip |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 2.5" |
| Width | 6.5" |
| Depth | 2" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Softalk Ergonomic Telephone Shoulder Rest
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.