‹ Prev
Next ›
Softalk Phone Cord Detangler
1 x RJ-11 Phone Male - 1 x RJ-11 Phone Female - Clear, Black - 1 Each
Contact customer service to check availability
- Phone cord detangler rotates 360 degrees and prevents knots and twists
- Gold-plated metal contacts prevent any loss of sound quality
- Length: 1.6"
- Clear,Black
Product Details
General Information
| Manufacturer | Softalk Communications LLC |
| Manufacturer Part Number | 21002 |
| Manufacturer Website Address | http://www.softalk.us |
| Brand Name | Softalk |
| Product Name | Phone Cord Detangler |
| Marketing Information | Escape the tangled phone problem. Phone cord detangler rotates 360 degrees so you don't have worry about knots and twists anymore. Gold-plated metal contacts prevent any quality loss of the sound. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Phone Adapter |
Technical Information
| Adapter Type | RJ-11 |
| Connector Type on First End | RJ-11 Phone - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-11 Phone Male |
| Connector Type on Second End | RJ-11 Phone - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-11 Phone Female |
| Contact Plating | Gold |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Plastic |
| Height | 0.6" |
| Width | 0.5" |
| Length | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 2.88 oz |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
UL Approved |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Additional Warranty Information |
90-Day Warranty |
Description
Softalk Phone Cord Detangler
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE11125828 Stock Available
-
Product Code: AVT75667105 Stock Available
-
Product Code: BSN04646203 Stock Available
-
Product Code: BSN28451Contact customer service to check availability
-
Product Code: DURPC1500BKD1055 Stock Available
-
Product Code: GMT0315530 Stock Available
-
Product Code: SAMU8630816 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE11125828 Stock Available
-
Product Code: AVT75667105 Stock Available
-
Product Code: BSN04646203 Stock Available
-
Product Code: BSN28451Contact customer service to check availability
-
Product Code: DURPC1500BKD1055 Stock Available
-
Product Code: GMT0315530 Stock Available
-
Product Code: SAMU8630816 Stock Available