‹ Prev
Next ›
SOHO SOHO Big & Tall Mesh Back Chair
Black Seat Color - Fabric Seat Material - Black Back Color - 5-star Base - 1 Each
62 Stock Available
- Mesh back helps you stay cool throughout your day
- Adjustable arms meet your exact preference for enhanced comfort
- Fabric seat cushion offers sturdy support for lasting use
- 360-degree swivel rotates completely for added convenience
- Also includes 350 lb. capacity, tilt tension and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 81804 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | SOHO |
| Product Name | SOHO Big & Tall Mesh Back Chair |
| Marketing Information | Rolling chair features a mesh back that allows air to flow freely when you're seated to help you stay cool throughout the day. Arms adjust in height and width to accommodate your exact preference. Fabric seat cushion provides comfortable support through years of use. 360-degree swivel allows you to effortlessly rotate the chair for added convenience. Chair also offers a 350 lb. capacity, tilt tension and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Arm | Yes |
| Maximum Load Capacity | 350 lb |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Color | Black |
| Seat Feature | Cushioned |
| Back Style | Mesh |
| Back Color | Black |
| Arm Color | Black |
| Base Shape | 5-star |
| Number of Casters | 5 |
| Swivel | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 42.1" |
| Width | 29.5" |
| Length | 29.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Description
SOHO SOHO Big & Tall Mesh Back Chair
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSXVL511LH10Contact customer service to check availability
-
Product Code: HONCMY1ACU1024 Stock Available
-
Product Code: HONCMZ1ACU1017 Stock Available
-
Product Code: HONCMZ1ACU191 Stock Available
-
Product Code: HONCMZ1ACU98Contact customer service to check availability
-
Product Code: HONI2L1AMLC98TKContact customer service to check availability
-
Product Code: HONITLMKD1MC10B3 Stock Available
-
Product Code: HONNR12SAMC10BTContact customer service to check availability
-
Product Code: NPRCH301MABK38 Stock Available
-
Product Code: NPRCH305FNGY10 Stock Available