‹ Prev
Next ›
Sparco 12" Standard Metric Ruler
12" Length x 1.3" Width - 1/16 Graduations - Metric, Imperial Measuring System - Plastic - Clear - 1 Each
Contact customer service to check availability
- Raised, sharply defined, Imperial 1/16" markings and metric calibrations
- Made of strong, clear, lightweight plastic
- Pencil groove and holes in center for storing in 2-ring or 3-ring binders
- Length: 12"
Product Details
General Information
| Manufacturer | Sparco Products |
| Manufacturer Part Number | 01488 |
| Brand Name | Sparco |
| Product Name | 12" Standard Metric Ruler |
| Marketing Information | Ruler offers accurate raised, sharply defined Imperial ruling with 1/16" markings and metric calibrations. Ruler is made of rigid, lightweight, strong plastic. Design features a pencil groove and holes in center for storing in two-ring or three-ring binders. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ruler |
Product Information
| Length | 12" |
| Width | 1.3" |
| Graduations | 1/16 |
| Measurement System |
|
| Measuring Edge | Double |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Weight (Approximate) | 0.64 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
Holes for binders |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
limited 1 yr |
Description
Sparco 12" Standard Metric Ruler
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGPM1228Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGSK2400Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN3655211133 Stock Available
-
Product Code: BSN65626836 Stock Available
-
Product Code: BSN656461239 Stock Available
-
Product Code: BSN656472571 Stock Available
-
Product Code: BSNR2083 Stock Available
-
Product Code: ITA33324455 Stock Available
-
Product Code: SAN37001B2452 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGPM1228Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGSK2400Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN3655211133 Stock Available
-
Product Code: BSN65626836 Stock Available
-
Product Code: BSN656461239 Stock Available
-
Product Code: BSN656472571 Stock Available
-
Product Code: BSNR2083 Stock Available
-
Product Code: ITA33324455 Stock Available
-
Product Code: SAN37001B2452 Stock Available