‹ Prev
Next ›
Spray Nine Heavy-Duty Cleaner/Degreaser w/Disinfectant
32 fl oz (1 quart) - Disinfectant, Water Based, Petroleum Free, Antibacterial - Clear Bottle - 12 / Carton
55 Stock Available
- Effective against H1N1, H1N3, MRSA, Influenza A virus and other harmful germs
- Makes the toughest cleaning tasks easy, acting also as a degreaser and disinfectant
- Trusted by millions of professionals and consumers for more than 50 years
- Ideal for facility maintenance, breakrooms, cafeterias, locker rooms and more
- Use to clean tough soils, help control mold and mildew and deodorize
Product Details
General Information
| Manufacturer | ITW Pro Brands |
| Manufacturer Part Number | 26832CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.itwprofessionalbrands.com |
| Brand Name | Spray Nine |
| Product Name | Heavy-Duty Cleaner/Degreaser w/Disinfectant |
| Marketing Information | Spray Nine's professional-strength cleaning power works hard to remove all types of dirt, grease, grime and stains. It is ideal for facility maintenance, cafeterias, breakrooms, locker rooms and more. This one product has nine uses: 1) cleans; 2) degreases; 3) disinfects against viruses in 30 seconds; 4) disinfects against bacteria in 45 seconds; 5) sanitizes in 10 seconds; 6) kills fungus in 3 minutes; 7) deodorizes; 8) controls mold and mildew and 9) removes stains. Heavy-duty Cleaner/Degreaser Plus Disinfectant is EPA-registered and NSF C1-Rated. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Multipurpose Cleaner |
Product Information
| Cleaner Form | Spray |
| Cleaner Volume | 32 fl oz (1 quart) |
| Quantity Per Container | Bottle |
| Kill Claims |
|
| Recommended Use |
|
| Application/Usage | Multipurpose |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Height | 10.88" |
| Width | 3.88" |
| Length | 3.88" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | VOC |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 25% |
| Post-consumer-waste% | 25% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Spray Nine Heavy-Duty Cleaner/Degreaser w/Disinfectant
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: BET1334700CT5 Stock Available
-
Product Code: BET3364700171 Stock Available
-
Product Code: CLO68978CTContact customer service to check availability
-
Product Code: CPC610182241024 Stock Available
-
Product Code: CPCUS05252AContact customer service to check availability
-
Product Code: DVO94998832Contact customer service to check availability
-
Product Code: RAC7438960 Stock Available
-
Product Code: ZPEZUMPP128238 Stock Available