- 1"W blade with 7' standout for easy, 1-person use
- High-contrast blade for easy readability
- High-impact, high-visibility yellow case for easy visibility
- 3-rivet, corrosion-resistant hook for accurate inside/outside measurements
- Blade length: 25'; Blade width: 1"
<
>
Stanley Tape Rule
25 ft Length x 1" Width - 1/16 Graduations - Imperial Measuring System - Plastic - Yellow - 1 Each
Product Code: BOS30455
Product Unit: Each
99 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: ACM10417425 Stock Available
-
Product Code: ACM1558524 Stock Available
-
12 ft Length x 0.5" Width - 1/16 Graduations - Imperial Measuring System - Plastic - Yellow - 1 EachProduct Code: BOS3048546 Stock Available
-
Product Code: BSN656481565 Stock Available
-
Product Code: DXE5356CD1761 Stock Available
-
Product Code: EVEEN91793 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92653 Stock Available
-
Product Code: QUA46071369 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | 30-455 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Stanley |
| Product Name | Tape Rule |
| Marketing Information | Durable, all-purpose, 25' long tape measure offers a bright yellow case for high-impact, easy visibility. 1" wide blade is high-contrast for easier reading. 7' standout allows one-person use. Three-rivet, corrosion-resistant hook delivers accurate inside and outside measurements. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Measuring Tape |
Product Information
| Length | 25 ft |
| Width | 1" |
| Graduations | 1/16 |
| Measurement System | Imperial |
| Measuring Edge | Double |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Plastic |
| Height | 6.4" |
| Depth | 6.9" |
| Thickness | 4.9" |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Thailand |
Description
25 ft Length x 1" Width - 1/16 Graduations - Imperial Measuring System - Plastic - Yellow - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.