- Offers exceptional video quality and dependable compatibility with a wide range of video equipment for smooth and reliable playback
- Features DVI-D cable type tailored to meet precise connectivity needs while maintaining operational efficiency and productivity
- Fully compatible with video devices, providing dependable connection for uninterrupted video output and reliable operation
<
>
StarTech.com 20 ft DVI-D Dual Link Cable - M/M
20 ft DVI-D Video Cable for Video Device - First End: 1 x 25-pin DVI-D Digital Video - Male - Second End: 1 x 25-pin DVI-D Digital Video - Male - 9.9 Gbit/s - Supports up to 2560 x 1600 - Black - 1 Each
Product Code: STCDVIDDMM20
Product Unit: Each
Contact customer service to check availability
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | DVIDDMM20 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 20 ft DVI-D Dual Link Cable - M/M |
| Marketing Information | Provides a high-speed, crystal-clear connection to your DVI digital devices, with a long 20-foot cable. The DVIDDMM20 20ft DVI-D Dual Link cable features 2 male DVI (25-pin) connectors and offers 20 feet in cable length, making it perfect for longer connections between your desktop or laptop computer and a DVI-D monitor or projector.The 20 ft DVI-D digital monitor cable supports resolutions of up to 2560x1600 and transmission rates of up to 9.9 Gbits/sec and is fully compliant with DVI DDWG standards.Designed and constructed for maximum durability, this high quality digital video cable is backed by StarTech.com's Lifetime Warranty. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Video Cable |
Technical Information
| Cable Type | DVI-D |
| Cable Length | 20 ft |
| Connector Type on First End | DVI-D Digital Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 25-pin DVI-D Digital Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D Digital Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 25-pin DVI-D Digital Video - Male |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | Video Device |
| Data Transfer Rate | 9.9 Gbit/s |
| Supported Resolution | 2560 x 1600 |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 1.57" |
| Shipping Width | 10.04" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.38 lb |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.