‹ Prev
Next ›
Storex Stacking Wall Pocket
1 Pocket(s) - 7" Height x 4" Width x 16" Length - Stackable - Clear - Poly - 1 Each
39 Stock Available
- Multiple types of mounting options allow installation virtually anywhere
- Back wall prevents papers from slipping between cracks
- Plastic material is free from PVC and BPA for safe, long-term use
- Designed to hold legal-size items
Product Details
General Information
| Manufacturer | ERA Group |
| Manufacturer Part Number | 70207U06C |
| Manufacturer Website Address | http://www.storex.ca |
| Brand Name | Storex |
| Product Name | Stacking Wall Pocket |
| Marketing Information | Maximize your home or office storage with this stacking wall pocket. Built with your convenience in mind, this set includes multiple types of mounting brackets so your files will always be within reach. The back wall ensures that no paper - big or small - will slip between the cracks to prevent you from losing important documents and files. Plastic material is free from PVC and BPA for safe, long-term use. Wall pockets are designed for use with legal-size items. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wall Pocket |
Product Information
| Total Number of Pockets | 1 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Poly |
| Height | 7" |
| Width | 4" |
| Length | 16" |
| Weight (Approximate) | 9.60 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Canada |
Warranty
| Limited Warranty | 90 Day |
Description
Storex Stacking Wall Pocket
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGK150Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGPM1228Contact customer service to check availability
-
Product Code: BICGSM11RD1396 Stock Available
-
Product Code: BOSSTCR211514181 Stock Available
-
Product Code: BSN329546580 Stock Available
-
Product Code: ITA30036726 Stock Available
-
Product Code: MMMLS85425G199 Stock Available
-
Product Code: PAP3030131C537 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGK150Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGPM1228Contact customer service to check availability
-
Product Code: BICGSM11RD1396 Stock Available
-
Product Code: BOSSTCR211514181 Stock Available
-
Product Code: BSN329546580 Stock Available
-
Product Code: ITA30036726 Stock Available
-
Product Code: MMMLS85425G199 Stock Available
-
Product Code: PAP3030131C537 Stock Available