‹ Prev
Next ›
Super Stacker Clear Large Pencil Box
External Dimensions: 5.5" Width x 9" Depth x 2.6" Height - 152 x Crayon, 100 x Pencil, 50 x Pen, 30 x Marker - Stackable - Plastic - Clear - For Pen/Pencil, Marker, Crayon - 1 Each
Contact customer service to check availability
- See-through design lets you quickly find and retrieve specific items
- Snap-tight lid locks to keep your supplies securely contained
- Stackable design allows convenient, space-saving storage
- Large size is capable of storing up to 100 pencils
- Perfect for pencils, colored pencils, markers, crayons and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Advantus Corp |
| Manufacturer Part Number | 37539 |
| Manufacturer Website Address | http://www.advantus.com |
| Brand Name | Super Stacker |
| Product Name | Clear Large Pencil Box |
| Marketing Information | Large pencil box features a see-through design to let you quickly find and retrieve your contents. Snap-tight lid locks in place to securely contain all of your supplies and prevent you from losing any items. Stackable design allows you to keep multiple supply boxes conveniently together for space-saving storage. Plastic pencil box holds up to 100 pencils as well as markers, crayons and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Stackable | Yes |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Exterior Material | Plastic |
| Height | 2.6" |
| Width | 5.5" |
| Depth | 9" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 90 Day |
| Additional Warranty Information |
90 days |
Description
Super Stacker Clear Large Pencil Box
People who bought this also bought
-
Product Code: BRI900437Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN10966Contact customer service to check availability
-
Product Code: DXE5342DXCTContact customer service to check availability
-
Product Code: DXE9542500DXContact customer service to check availability
-
Product Code: MEA75026Contact customer service to check availability
-
Product Code: PGC11804Contact customer service to check availability
-
Product Code: RED31120Contact customer service to check availability
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BRI900437Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN10966Contact customer service to check availability
-
Product Code: DXE5342DXCTContact customer service to check availability
-
Product Code: DXE9542500DXContact customer service to check availability
-
Product Code: MEA75026Contact customer service to check availability
-
Product Code: PGC11804Contact customer service to check availability
-
Product Code: RED31120Contact customer service to check availability