‹ Prev
Next ›
Survivor® 10 x 13 DuPont Tyvek Catalog Mailer with Self-Sealing Closure
Catalog - #13 1/2 - 10" Width x 13" Length - 14 lb - Peel & Seal - White - Tyvek - 100 / Box
96 Stock Available
- Made with durable yet lightweight, 14 lb. DuPont Tyvek that's tough enough to resist punctures, tears, moisture and chemicals for long-lasting performance
- Release strip so the recipient can easily access the contents yet maintain a secure close
- Self-seal, Redi-Strip closure for a clean, quick seal immediately on contact
- Peel-off strip to protect adhesive from dust for a longer shelf life
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | R1580 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Survivor® |
| Product Name | 10 x 13 DuPont Tyvek Catalog Mailer with Self-Sealing Closure |
| Marketing Information | 10" x 13" catalog mailers are made with 14 lb. DuPont Tyvek and feature a Redi-Strip closure. Protective material is strong and durable enough to easily withstand the most grueling conditions and resists punctures, tears and moisture. Everyday mailers provide a highly effective and useful way to send important information and items whether from home or work. They can help increase the effectiveness of your important mailings and the assurance that your contents will be delivered. Redi-Strip closure requires no moisture for a secure seal and features a release strip for quick, easy opening. Lightweight construction could help you save on shipping costs. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #13 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 10" |
| Mailer/Envelope Length | 13" |
| Basis Weight | 14 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Closure Side | Open End |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Tyvek |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Survivor® 10 x 13 DuPont Tyvek Catalog Mailer with Self-Sealing Closure
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN366123923 Stock Available
-
Product Code: BSN42255107 Stock Available
-
Product Code: DXEFM217124 Stock Available
-
Product Code: DXEKH217110 Stock Available
-
Product Code: EVEEN91949 Stock Available
-
Product Code: ITA30036720 Stock Available
-
Product Code: PIL31021501 Stock Available
-
Product Code: RTG31118135 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192644 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN366123923 Stock Available
-
Product Code: BSN42255107 Stock Available
-
Product Code: DXEFM217124 Stock Available
-
Product Code: DXEKH217110 Stock Available
-
Product Code: EVEEN91949 Stock Available
-
Product Code: ITA30036720 Stock Available
-
Product Code: PIL31021501 Stock Available
-
Product Code: RTG31118135 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192644 Stock Available