- Simple-to-use, front-end jam-clearing mechanism
- 160-sheet stapling capacity and full-throat depth
- Heavy-duty metal construction
- Precision staple-alignment guide
- Limited Lifetime warranty
<
>
Swingline Heavy-Duty Stapler
Staples Upto 160 Sheet of 20lb Paper - Holds Upto 210 Staple - Full Strip - 2.63" Throat Depth - Platinum - Metal - 1 Each
Product Code: SWI39002
Product Unit: Each
16 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE001661811 Stock Available
-
Product Code: BOSG27W12 Stock Available
-
Product Code: GJO56100894 Stock Available
-
Product Code: GJO56250226 Stock Available
-
Product Code: SWI7939272 Stock Available
-
Product Code: SWI79398Contact customer service to check availability
-
Product Code: SWI8781031 Stock Available
-
Product Code: TOM686201908 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | S7039002 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | Swingline |
| Product Name | Heavy-Duty Stapler |
| Marketing Information | Deluxe Heavy-Duty Stapler extends your limits with greater capacity. Powerfully staples up to 160 sheets of 20 lb. paper for added project efficiency. Offers durable all metal working components. Features adjustable full 2-5/8" throat depth for flexibility and control. Soft-touch materials for stapling comfort. Uses Swingline series No. 353XX or No. 793XX heavy-duty staples: 1/4" , 3/8" , 1/2" , 3/4". |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Heavy Duty Stapler |
Product Information
| Staple Capacity | 210 |
| Stapler Type | Full Strip |
| Throat Depth | 2.63" |
| Sheet Capacity | 160 Sheet of 20lb Paper |
| Sheet Basis Weight | 20 lb |
| Application/Usage | Paper |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Platinum |
| Product Material | Metal |
Miscellaneous
| Additional Information | Tacking Ability: No |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |