‹ Prev
Next ›
Swingline Inspire Plus Thermal Pouch Laminator
Pouch - 9" Lamination Width - 5 mil Lamination Thickness - Release Lever - 3.3" Height x 6.8" Width x 14.6" Depth
51 Stock Available
- Fast warmup lets you quickly laminate photos, certificates and more
- Single power setting eliminates need to update settings based on thickness
- Cold option is compatible with self-adhesive lamination pouches
- Jam-release lever easily removes misfed, wrapped or jammed pouches
- Includes letter-size, thermal lamination pouches
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | 1701857CM |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | Swingline |
| Product Line | Inspire |
| Product Name | Inspire Plus Thermal Pouch Laminator |
| Marketing Information | Thermal pouch laminator warms up in as little as 4 minutes to quickly laminate your favorite photos, award certificates and other mementos. Single power setting eliminates the need to switch between settings based on pouch thickness for simple operation. Versatile design is compatible with 3 and 5 mil lamination pouches to provide durable protection that remains flexible. Cold option works with pressure-sensitive, self-adhesive lamination pouches. Jam-release lever easily clears misfed, wrapped or jammed pouches. Laminator includes one starter pack of letter-size, thermal lamination pouches. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Hot/Cool Laminator |
Technical Information
| Laminator Type | Pouch |
| Processing Method | Hot/Cold |
| Maximum Lamination Width | 9" |
| Minimum Lamination Thickness | 3 mil |
| Maximum Lamination Thickness | 5 mil |
| Maximum Warm-up Time | 4 Minute |
| Anti-jam Mechanism | Release Lever |
| Features | Jam-free |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Plastic |
| Height | 3.3" |
| Width | 6.8" |
| Depth | 14.6" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Application/Usage |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
Limited 1 year |
Description
Swingline Inspire Plus Thermal Pouch Laminator
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGDMW20028Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN329546477 Stock Available
-
Product Code: BSN656461222 Stock Available
-
Product Code: MMMTP385450DE68 Stock Available
-
Product Code: SAN215748527 Stock Available
-
Product Code: SAN32702Contact customer service to check availability
Alternative Products
-
Pouch - 9.50" Lamination Width - 5 mil Lamination Thickness - 4.1" Height x 17.2" Width x 5.5" DepthProduct Code: FEL57358017 Stock Available
-
Product Code: FEL573660110 Stock Available
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGDMW20028Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN329546477 Stock Available
-
Product Code: BSN656461222 Stock Available
-
Product Code: MMMTP385450DE68 Stock Available
-
Product Code: SAN215748527 Stock Available
-
Product Code: SAN32702Contact customer service to check availability