- High-performance design staples up to 40 sheets of paper
- Direct Impact technology delivers effortless, jam-free performance
- Vibrant colors with metallic finish add sophisticated style
- Staple remover eliminates need to keep separate tool nearby
- Adjustable anvil turns to allow open or closed stapling
<
>
Swingline NeXXt Series WOW Desktop Stapler
Staples Upto 40 Sheet - Black - Metal - 1 Each
Product Code: SWI55047095
Product Unit: Each
Contact customer service to check availability
People who bought this also bought
-
Product Code: HEWF6U15AN142 Stock Available
-
Product Code: MMM145245 Stock Available
-
Product Code: NLE101243628 Stock Available
-
Product Code: PIL310201099 Stock Available
-
Product Code: SAN30001BEAContact customer service to check availability
-
Product Code: SPZEC851196Contact customer service to check availability
-
Product Code: SWI351082276 Stock Available
-
Product Code: SWI354502889 Stock Available
-
Product Code: VCT7010803 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | 55047095 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | Swingline |
| Product Line | NeXXt |
| Product Name | NeXXt Series WOW Desktop Stapler |
| Marketing Information | Take the hassle out of stapling with this high-performance stapler that easily staples up to 40 sheets at once. Direct Impact technology ensures you always get a jam-free staple for consistent performance. Its vibrant colors with a black and white metallic finish let you stand out from the crowd. Integrated staple remover allows you to quickly remove unwanted staples without requiring any extra tools. Stapler also opens for tacking and includes an adjustable anvil for open or closed stapling. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Stapler |
Product Information
| Sheet Capacity | 40 Sheet |
| Application/Usage | Paper |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
| Height | 8.1" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 1.8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 10 Year |
| Additional Warranty Information |
10 years |