‹ Prev
Next ›
Swingline Optima Grip Stapler
Staples Upto 25 Sheet of 20lb Paper - Holds Upto 210 Staple - Full Strip - Staple Size: 0.25" - Graphite Black - Metal - 1 Each
24 Stock Available
- Jam Free Guaranteed for nonstop use
- 25% more sheets than comparable models
- Staples up to 25 sheets at a time
- Metal construction ensures maximum durability
- Smoothly contoured for the best handheld precision stapling; can stand up on end for easier handheld grab to use
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | S7087810 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | Swingline |
| Product Line | Optima |
| Product Name | Optima Grip Stapler |
| Marketing Information | Stapler is ergonomically designed for handheld use and delivers jam-free performance with every staple from first to last. Use it to increase productivity with 25 percent greater capacity than standard staplers. Stapler fastens up to 25 sheets with Swingline S.F. 4 Staples and holds a strip of 210 staples. Innovative streamlined design lets stapler stand vertically or sit horizontally. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Stapler |
Product Information
| Staple Capacity | 210 |
| Staple Size | 0.25" |
| Stapler Type | Full Strip |
| Sheet Capacity | 25 Sheet of 20lb Paper |
| Sheet Basis Weight | 20 lb |
| Application/Usage | Paper |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Graphite Black |
| Product Material | Metal |
| Height | 2.5" |
| Width | 1.6" |
| Depth | 6.9" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
Swingline Optima Grip Stapler
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: ASLGO851120Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE00166Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE2401694 Stock Available
-
Product Code: BSN3236510618 Stock Available
-
Product Code: BSN366123956 Stock Available
-
Product Code: FSK1160001005490 Stock Available
-
Product Code: PENAL17CSWUS117 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: ASLGO851120Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE00166Contact customer service to check availability
-
Product Code: AVE2401694 Stock Available
-
Product Code: BSN3236510618 Stock Available
-
Product Code: BSN366123956 Stock Available
-
Product Code: FSK1160001005490 Stock Available
-
Product Code: PENAL17CSWUS117 Stock Available