‹ Prev
Next ›
TORK T1 Jumbo Toilet Paper Rolls
2 Ply - 10" Roll Diameter - 2 11/32" Core - White - Fiber, Paper - 6 Roll
68 Stock Available
- Reduce exorbitant toilet paper costs with these rolls that balance cost and performance.
- Minimize cross-contamination and improve hygiene thanks to a closed dispenser that protects bath tissue.
- Stop wasting time with frequent toilet paper refills with these high-capacity rolls.
- Build a better business image by choosing bath tissue made of 100% recycled fiber with 20% post-consumer waste.
- 6 rolls, 2 ply. Advanced quality. Roll size L 1600.0'. W 3.48".Core inner diameter 2.34". Compatible with T1 dispensers.
Product Details
General Information
| Manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| Manufacturer Part Number | 12021502 |
| Manufacturer Website Address | http://www.essity.com |
| Brand Name | TORK |
| Product Name | T1 Jumbo Toilet Paper Rolls |
| Marketing Information | Minimize waste and overuse of toilet paper with these Tork® jumbo toilet paper rolls. Choosing these high-capacity rolls means less frequent refills are required of your staff. They have a reduced stub roll, fewer cores and no wrappers, resulting in less waste. These 100% recycled fiber jumbo toilet paper rolls with 20% post-consumer waste are environmentally friendly and EPA and EcoLogo certified. An Easy Handling Carry Box makes it simple to transport these high-performance rolls, and they require less storage space too. Rapid breakup means rolls are septic-safe. Jumbo rolls are compatible with Tork T1 Toilet Paper Dispensers. |
| Packaged Quantity | 6 Roll |
| Product Type | Bathroom Tissue |
Product Information
| Number of Ply | 2 |
| Maximum Roll Diameter | 10" |
| Core Diameter | 2 11/32" |
| Application/Usage | Toilet |
| Quality Level | Advanced |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material |
|
| Width | 3.5" |
| Length | 1600 ft |
| Weight (Approximate) | 2.72 lb |
Miscellaneous
| Compatible Dispenser |
Tork T1 Toilet Paper Dispensers |
| Recycled | Yes |
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EcoLogo |
Description
TORK T1 Jumbo Toilet Paper Rolls
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.