‹ Prev
Next ›
TORK Tork Toilet Paper Roll White T24
2 Ply - 4" Width x 156.25 ft Length - 500 Sheets/Roll - 4.40" Roll Diameter - 1 45/64" Core - White - Fiber - 96 / Carton
163 Stock Available
- Absorbent for value and performance
- Embossed design to enhance bulk and softness
- Easy-start tail seal to prevent wasteful use
- Hygienic and clean with individual wrapping
- Rapid breakup for all plumbing systems
Product Details
General Information
| Manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| Manufacturer Part Number | TM1616S |
| Manufacturer Website Address | http://www.essity.com |
| Brand Name | TORK |
| Product Name | Tork Toilet Paper Roll White T24 |
| Marketing Information | Universal Two-Ply Bath Tissue is an absorbent economical bath tissue that delivers value and performance while embossed to enhance bulk and softness. Easy start tail seals to prevent waste and aid in source reduction. Rolls are individually wrapped for hygiene and cleanliness. Bath tissue has rapid breakup that's perfect for all plumbing systems. |
| Packaged Quantity | 96 / Carton |
| Product Type | Bathroom Tissue |
Product Information
| Sheets Per Roll | 500 |
| Full Size | 4" x 156.25 ft |
| Number of Ply | 2 |
| Maximum Roll Diameter | 4.40" |
| Core Diameter | 1 45/64" |
| Application/Usage | Bathroom |
| Quality Level | Universal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Fiber |
| Width | 4" |
| Depth | 4.4" |
| Length | 3.8" |
| Weight (Approximate) | 4.84 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
Advantages at a glance:
|
| Compatible Dispenser |
Compatible with Tork T24 Toilet Paper Roll Dispensers |
| Certifications & Standards |
EcoLogo Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% Fiber |
| Post-consumer-waste% | 20% |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | EcoLogo |
Description
TORK Tork Toilet Paper Roll White T24
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE1142177 Stock Available
-
Product Code: GJO211204004 Stock Available
-
Product Code: ITA361755603 Stock Available
-
Product Code: ITA361761131 Stock Available
-
Product Code: OFX359814 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192678 Stock Available
-
Product Code: TRKHB1990A74 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE1142177 Stock Available
-
Product Code: GJO211204004 Stock Available
-
Product Code: ITA361755603 Stock Available
-
Product Code: ITA361761131 Stock Available
-
Product Code: OFX359814 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192678 Stock Available
-
Product Code: TRKHB1990A74 Stock Available