‹ Prev
Next ›
TORK Windshield Paper Towel, Folded
2 Ply - 9.25" Width x 10.25" Length - Blue - 16 / Carton
Contact customer service to check availability
- Reduce waste as these 2-ply windshield towels are extra-absorbent so you need even fewer for each task.
- These Tork disposable blue towels are versatile, so you can use them for any light wiping tasks.
- Reduce your environmental impact with our 100% recycled fiber, ECOLOGO® and NSF Certified and verified compostable towels.
- Improve workshop hygiene and limit the spread of germs by using fresh paper towels every time.
Product Details
General Information
| Manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| Manufacturer Part Number | 192122 |
| Manufacturer Website Address | http://www.essity.com |
| Brand Name | TORK |
| Product Name | Windshield Paper Towel, Folded |
| Marketing Information |
Tork Windshield Folded Paper Towel Blue H22: Advantages at a glance: |
| Product Type | Paper Towel |
Product Information
| Full Size | 9.25" x 10.25" |
| Fold Size | 9.13" x 5.13" |
| Number of Ply | 2 |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Quality Level | Universal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Weight (Approximate) | 15.52 oz |
Miscellaneous
| Compatible Dispenser | Tork H22 Dispensers |
| Recycled | Yes |
| Country of Origin | United States |
Description
TORK Windshield Paper Towel, Folded
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.