‹ Prev
Next ›
uniball™ Vision Rollerball Pen
Black Ink - Black Barrel - 1 Dozen
Contact customer service to check availability
- Delivers smooth-flowing ink, creating concise, flawless documents with vibrant lines in a rich hue
- Broad point to produce outstanding ink laydown for pronounced lettering and bold drawings
- Provides a consistently fluid writing experience with uni-Flow Ink System
- Water-resistant, fraud-resistant and fade-proof ink thanks to uni Super Ink technology
- Visible window to prevent unexpected ink runout; keep within reach using durable, metal clip
Select Product Options
Pen Point: Broad
Ink Color: Black
Packaged Quantity: 1 Dozen
Product Details
General Information
| Manufacturer | uni-ball Corporation |
| Manufacturer Part Number | 70128 |
| Manufacturer Website Address | http://www.uniballco.com |
| Brand Name | uniball™ |
| Product Line | Vision |
| Product Name | Vision Rollerball Pen |
| Marketing Information | Make your everyday writing experience easy with the effortless, dependable performance of Vision Rollerball Pens. Broad point (1.0mm) delivers an even, liquid ink laydown for reliably smooth, vivid lines and a rich color for improved clarity and readability. Capped, archival-quality, acid-free pens are great for all writing tasks including note-taking and record-keeping. Innovative, uni Super Ink technology forms a bond with paper to minimize the risk of check washing or document fraud and protects against water and fading. Exclusive, uni-Flow Ink System ensures a consistent, fluid writing experience. Translucent window ensures that you don't run out of ink unexpectedly. Enjoy beautiful, clean lines and give your ideas a burst of color with these classic, rollerball pens. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Rollerball Pen |
Product Information
| Pen Point | 1 mm Broad |
| Ink Color | Black |
| Barrel Color | Black |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 0.60" |
| Width | 0.50" |
| Length | 5.50" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Description
uniball™ Vision Rollerball Pen
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.