- Effectively facilitates information and promotes learning
- Ideal for permanent use with added space efficiency
- Durable feature for better usability and increased efficiency
- Comes in brown bulletin board surface color for a trendy and eye-catching look
- Built with natural cork bulletin board surface material to offer firmness and dependability
<
>
Universal Bulletin Board
36" Board Height x 48" Board Width x 1.20" Board Depth - Brown Natural Cork, Tan Surface - Durable, Self-healing - Oak Wood Frame - 1 Each
Product Code: UNV43604
Product Unit: Each
Contact customer service to check availability
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 43604-UNV |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Bulletin Board |
| Marketing Information |
Get organized and keep important notes in-view with a classic, durable, all-natural cork board. The self-healing board accepts pushpins. Constructed with an attractive, 0.75" wide, classic, oak finished frame that blends into any decor. The dense fiberboard backing provides added durability for lasting use. Includes a wall mounting kit for easy installation. The versatile bulletin board can be mounted horizontally or vertically. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Bulletin Board |
Product Information
| Board Height | 36" |
| Board Width | 48" |
| Board Depth | 1.20" |
| Board Surface Color |
|
| Board Surface Material | Natural Cork |
| Frame Color | Oak |
| Frame Material | Wood |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Mount Type | Wall Mount |
| Placement | Wall Mount |
| Features |
|
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
36" Board Height x 48" Board Width x 1.20" Board Depth - Brown Natural Cork, Tan Surface - Durable, Self-healing - Oak Wood Frame - 1 Each
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.