‹ Prev
Next ›
Universal Clipboard
0.50" Clip Capacity - Storage for Paper - 5" x 8" Sheet Size - Plastic - Clear - 1 Each
Contact customer service to check availability
- Durable, shatter-resistant, plastic construction
- SAE and metric rulers on either edge of the clipboard
- Low-profile safety clip eliminates the possibility of accidental openings
- Slim design clipboard is easier to store in briefcases, file cabinets, laptop bags and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV40312 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Clipboard |
| Marketing Information |
Shatter-resistant, plastic construction, clipboard ensures durable performance in the most demanding environments. Provides a smooth writing surface with a powerful clip that holds papers in place. SAE and metric rulers on either edge of the clipboard which provide added convenience and improved functionality. The low-profile safety clip eliminates the possibility of accidental openings, while making the clipboard easier to store in briefcases, file cabinets, laptop bags and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Size | 5" Width x 8" Length |
| Clip Capacity | 0.50" |
| Number of Compartments | 0 |
| Item Capacity | Paper |
| Built-in Components | Ruler |
| Board Material | Plastic |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Width | 6" |
| Length | 9" |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Universal Clipboard
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN018583086 Stock Available
-
Product Code: CPCUS04966ACT128 Stock Available
-
Product Code: PAP8410152251 Stock Available
-
Product Code: PAP8440152102 Stock Available
-
Product Code: PAP8450152107 Stock Available
-
Product Code: PENP205A687 Stock Available
-
Product Code: PENP207C696 Stock Available
-
Product Code: ZEB2191036 Stock Available
-
Product Code: ZEB2192052 Stock Available
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN018583086 Stock Available
-
Product Code: CPCUS04966ACT128 Stock Available
-
Product Code: PAP8410152251 Stock Available
-
Product Code: PAP8440152102 Stock Available
-
Product Code: PAP8450152107 Stock Available
-
Product Code: PENP205A687 Stock Available
-
Product Code: PENP207C696 Stock Available
-
Product Code: ZEB2191036 Stock Available
-
Product Code: ZEB2192052 Stock Available