‹ Prev
Next ›
Universal Cork Board
12" Board Height x 12" Board Width x 0.37" Board Depth - Brown Natural Cork Surface - Noise Absorbant - 12" Height x 12" Width x 0.4" Depth - 4 / Pack
8 Stock Available
- Create custom cork boards with tiles that fit any wall
- 1 foot square tiles are 3/8" deep to accept most common push pins
- Noise-absorbing qualities make them a great choice for lining walls
- Excellent as drawer liners or surface protectors
- Great as a coaster under plants, for catching spills and moisture
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV43404 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Cork Board |
| Marketing Information |
Convenient tiles allow you to create custom cork boards; the tiles fit any wall. One foot square tiles are 3/8" deep to accept most common push pins. They're great for lining a wall on account of their excellent noise-absorbing qualities. They're also a perfect choice for drawer liners or to protect surfaces. Great as a coaster under plants, for catching spills and moisture. |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Product Type | Cork Board |
Product Information
| Board Height | 12" |
| Board Width | 12" |
| Board Depth | 0.37" |
| Board Surface Color | Brown |
| Board Surface Material | Natural Cork |
| Shape | Square |
| Mount Type | Wall Mount |
| Placement | Wall Mount |
| Application/Usage |
|
| Features | Noise Absorbant |
Physical Characteristics
| Height | 12" |
| Width | 12" |
| Depth | 0.4" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Universal Cork Board