- Stylish, contemporary design with brushed metal look gives document an upscale finish.
- Portrait or landscape orientation.
- Includes link to print customizable Certificate of Excellence.
<
>
Universal Document Frame
14" x 11" Frame Size - Holds 8.50" x 11" Insert - Rectangle - Portrait, Landscape - Brushed Metal - Plastic - Metallic Silver, White - 1 Each
Product Code: UNV76854
Product Unit: Each
Contact customer service to check availability
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV76854 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Document Frame |
| Marketing Information | Stylish, contemporary design with brushed metal-like finish gives document an upscale look. Portrait or landscape orientation. Includes link to print customizable Certificate of Excellence. Wall-Mount-Includes hardware and white mat. Frame Type: Certificate/Document; Frame Material: Plastic; Frame Color: Metallic Silver; Color Family: Silver. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Document Frame |
Product Information
| Frame Width | 14" |
| Frame Height | 11" |
| Insert Width | 8.50" |
| Insert Height | 11" |
| Mat Included | Yes |
| Style | Contemporary |
| Shape | Rectangle |
| Orientation |
|
| Finishing | Brushed Metal |
| Application/Usage |
|
| Mount Type | Wall Mountable |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Plastic |
| Weight (Approximate) | 1.76 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
14" x 11" Frame Size - Holds 8.50" x 11" Insert - Rectangle - Portrait, Landscape - Brushed Metal - Plastic - Metallic Silver, White - 1 Each
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.