‹ Prev
Next ›
Universal Economy Storage Drawer Files, Letter Files, White, 6/Carton
Internal Dimensions: 12.50" Width x 23.25" Depth x 10.75" Height - Media Size Supported: Letter - Medium Duty - Corrugated Fiberboard - White - For Box File - 6 / Carton
Contact customer service to check availability
- For light-duty stacking and storing
- Features thicker drawer panels for enhanced strength and durability
- Plastic drawer handle offers easy file access
- Triple-sided inside liner for added strength
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 8512001 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Economy Storage Drawer Files, Letter Files, White, 6/Carton |
| Marketing Information | Store your papers and files virtually anywhere with Universal® file storage drawers. The durable, corrugated fiberboard drawers are designed for light-duty stacking and storing. Constructed with thick, triple-sided panels for enhanced strength to keep files safe and in-tact. White box with black lines for clear labeling of contents. Features a plastic drawer handle for easy file access. Easy to set-up. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Media Size Supported | Letter |
| Strength | Medium Duty |
| Stacking Height | 2 Unit |
| Stacking Strength | 200 lb |
| Compartment Height | 10.75" |
| Compartment Width | 12.50" |
| Compartment Depth | 23.25" |
| Application/Usage | Box File |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Exterior Material | Corrugated Fiberboard |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | EPA/CPG Compliant |
| Country of Origin | United States |
Description
Universal Economy Storage Drawer Files, Letter Files, White, 6/Carton
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.