‹ Prev
Next ›
Universal Envelope
Catalog - #10 1/2 - 9" Width x 12" Length - 14 lb - Self Adhesive - White - Tyvek - 100 / Box
Contact customer service to check availability
- Ideal for mailing bulky items
- Excellent alternative to heavy boxes
- Resists moisture, punctures and tearing
- Light-weight yet durable
- Self-adhesive closure
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV19006 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Envelope |
| Marketing Information |
These expansion envelopes are ideal for mailing bulky items such as binders, apparel, parts and more. These light-weight envelopes provide an excellent alternative to heavy boxes. Square flaps use self-adhesive to fully close and secure inner contents. Deluxe material resists moisture, punctures, tearing, chemicals and burns. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #10 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 9" |
| Mailer/Envelope Length | 12" |
| Basis Weight | 14 lb |
| Closure Type | Self Adhesive |
| Closure Side | Open End |
| Seam | Center |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Tyvek |
Miscellaneous
| Country of Origin | United Arab Emirates |
Description
Universal Envelope
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.