‹ Prev
Next ›
Universal Legal Expanding File
8 1/2" x 14" - Capacity5 1/4" Expansion - 1 Pocket - Stock - Redrope - 10 Each
Contact customer service to check availability
- Top-tab folders fit neatly inside without bulging the side gussets
- 1 large pocket ideal for holding top-tab folders and bulky documents
- Flap secured by elastic cord
- Great for use as a complete client file
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV13080 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Expanding File |
| Marketing Information |
This extra wide expanding wallet has top tab folders that fit neatly inside without bulging the side gussets. Product has one large pocket, ideal for holding top-tab folders and bulky documents. Flap secured by elastic cord ensures security during transit. Great for use as a complete client file. |
| Packaged Quantity | 10 Each |
| Product Type | Expanding File |
Product Information
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Expansion Size | 5 1/4" |
| Total Number of Pockets | 1 |
| Closure Type | Cord |
Physical Characteristics
| Color | Redrope |
| Product Material | Stock |
| Height | 10" |
| Width | 15 3/8" |
Miscellaneous
| Country of Origin | Mexico |
Description
Universal Legal Expanding File
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.