‹ Prev
Next ›
Universal Straight Tab Cut Letter File Jacket
8 1/2" x 11" - 1 1/2" Expansion - Paper, Manila Paper - Manila - Unpunched - 50 Box
Contact customer service to check availability
- Thumb-cut for easy access
- Back tab is 1/2" higher than front tab for indexing
- Enclosed sides help keep contents neatly contained and secure
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV74300T |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Economical Manila File Jackets, Straight Tab, Letter Size, Manila, 50/Box |
| Marketing Information |
These Universal® manila file jackets help manage forms, records, and other important documents. The enclosed sides help keep contents neatly contained and secure. The straight cut top tab offers a large and visible labeling area. The thumb cut on the front offers easy access to documents. |
| Packaged Quantity | 50 Box |
| Product Type | File Jacket |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 1 1/2" |
| Tab Cut | Straight |
| Features | Unpunched |
Physical Characteristics
| Color | Manila |
| Product Material |
|
| Height | 8 1/2" |
| Width | 11" |
Miscellaneous
| Country of Origin | India |
Description
Universal Straight Tab Cut Letter File Jacket
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.