‹ Prev
Next ›
Universal Wall File Pockets, Plastic, Letter Size, 13" x 4.13" x 7" , Black
1 Pocket(s) - 7" Height x 13" Width x 4.13" Depth - Black - Plastic - 1 Each
Contact customer service to check availability
- Keeps files out of the way but still within reach
- Compact size to save space
- Can be expanded with flexible add-on system
- Attach directly to walls with provided hardware
- Sturdy plastic construction designed for long-lasting use
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 8122 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Wall File Pockets, Plastic, Letter Size, 13" x 4.13" x 7" , Black |
| Marketing Information | Space-saving wall file pockets pack a lot organization into a compact space. The pocket storage attaches directly to walls or solid doors with the hardware provided. Customize the amount of storage you need with flexible add-on system to suit your business needs. Deep pocket holds multiple files or papers without damaging. Files can be accessed and returned quickly. Made of durable black plastic. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Hanging Organizer |
Product Information
| Total Number of Pockets | 1 |
| File Size Supported | Letter |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Height | 7" |
| Width | 13" |
| Depth | 4.13" |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Description
Universal Wall File Pockets, Plastic, Letter Size, 13" x 4.13" x 7" , Black
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.