‹ Prev
Next ›
VELCRO® Heavy Duty Storage Strap
Large (L) - 15" Height x 3.5" Width x 1" Length - Black - 1 Each
15 Stock Available
- Heavy-duty design wraps securely for easy storage and organization
- Durable carabiner allows quick attachment to various locations
- Adjustable construction secures awkwardly shaped items
- Perfect for hanging bikes, sporting equipment, hoses and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Velcro Companies |
| Manufacturer Part Number | 30134 |
| Manufacturer Website Address | http://www.velcro.com |
| Brand Name | VELCRO® |
| Product Name | Heavy Duty Storage Strap |
| Marketing Information | Maximize the space in your garage, basement or storage area using the EASY HANG Heavy Duty Storage Strap to get your gear off the ground. Use to hang bikes, golf clubs, extension cords, tools, pool hoses and more. Storage strap holds up to 300 lb. It is simple, convenient and reusable for easier storage and organization. For maximum strength, ensure hook-and-loop surfaces overlap 100 percent. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Strap |
Product Information
| Strap Size | Large (L) |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 15" |
| Width | 3.5" |
| Length | 1" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
VELCRO® Heavy Duty Storage Strap
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.