‹ Prev
Next ›
Vertiflex InstaCart Open Top File Cart
4 Casters - 2.75" Caster Size - Steel - 27" Width x 14" Depth x 28" Height - Black - 1 Each
7 Stock Available
- Assembles in 60 seconds or less; Requires no tools
- Holds letter-size, hanging file folders
- Bottom wire-mesh shelf holds paper and other office supplies
- Durable steel and wire construction
- 4 swivel casters for easy mobility
Product Details
General Information
| Manufacturer | Vertiflex Products |
| Manufacturer Part Number | VF53000 |
| Brand Name | Vertiflex |
| Product Name | InstaCart Open Top File Cart |
| Marketing Information | InstaCart file cart assembles in seconds and requires no tools. Open top area accommodates letter-size, hanging file folders. Bottom shelf is open for stacking paper and supplies. 28" deep sturdy file cart is made of durable steel and wire construction. Use the pull handle on each end and four swivel casters to move the cart easily from location to location. Two of the 2-3/4" diameter casters lock to immobilize the cart for loading and unloading. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mobile File Cart |
Product Information
| Caster Size | 2.75" |
| Number of Casters | 4 |
| Application/Usage | Hanging File Folder |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 28" |
| Width | 27" |
| Depth | 14" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
Description
Vertiflex InstaCart Open Top File Cart
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: AVT5575812 Stock Available
-
Product Code: FEL450811 Stock Available
-
Product Code: LLR60177171 Stock Available
-
Product Code: NPRCT100ZZBK176 Stock Available
-
4 Casters - 2.75" Caster Size - Steel - 15.50" Width x 13.75" Depth x 26.25" Height - Black - 1 EachProduct Code: VRTVF530026 Stock Available