‹ Prev
Next ›
Victor 1190 Desktop Display Calculator
Easy-to-read Display, Large LCD, Tilt Display, Sign Change, Automatic Power Down, Independent Memory, Battery Backup, Environmentally Friendly, 3-Key Memory - Battery/Solar Powered - 1" Height x 5.9" Width x 7.8" Depth - Black - 1 Each
32 Stock Available
- Extra-large, 12-digit, adjustable tilt LCD
- Environmentally friendly - made with 40% recycled plastic
- Offers cost/sell/margin keys, automatic tax keys, decimal place settings and rounding selector
- Other functions include: percent key, change sign key, backspace key, 3-key independent memory and automatic power down
- Operates on hybrid power (solar/battery backup)
Product Details
General Information
| Manufacturer | Victor Technology, LLC |
| Manufacturer Part Number | 1190 |
| Manufacturer Website Address | http://www.victortech.com |
| Brand Name | Victor |
| Product Model | 1190 |
| Product Name | 1190 Desktop Display Calculator |
| Marketing Information | Desktop display calculator features a super large, easy-to-read, 12-digit tilt liquid crystal display (LCD). Cost-sell-margin keys allow you to solve CSM problems quickly and easily. Simply enter two variables, and the third appears. Other functions include three-key independent memory, tax rate keys, tax +/- keys, percent key, six decimal settings, round up/down feature, automatic constants, change sign key and backspace key. Calculator runs on solar power with battery backup. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Simple Calculator |
Technical Information
| Operations/Functionality |
|
| Calculator Features |
|
Battery Information
| Power Source | Battery/Solar |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1" |
| Width | 5.9" |
| Depth | 7.8" |
| Weight (Approximate) | 8.480 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
Selectable Decimal Settings |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 40% |
| Country of Origin | China |
Description
Victor 1190 Desktop Display Calculator
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.