- Scratch-resistant ruler is made of Clear, flexible acrylic
- Features sharply delineated numerals and graduations
- Scaled in 1/16" markings (imperial) on one side and millimeters (metric) on the other
- Raised, beveled edges eliminate smearing; extra margins at the ends
- Vinyl pouch for easy storage
<
>
Westcott 12" Transparent Ruler
12" Length x 1" Width - 1/16 Graduations - Imperial, Metric Measuring System - Acrylic - Clear - 1 Each
Product Code: ACM10562
Product Unit: Each
155 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN3295310720 Stock Available
-
Product Code: BSN3655211069 Stock Available
-
Product Code: BSN53366480 Stock Available
-
Product Code: ITA300162860 Stock Available
-
Product Code: ITA30031389 Stock Available
-
Product Code: ITA3003257 Stock Available
-
Product Code: NUD1188027 Stock Available
-
Product Code: SAN39100418 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Acme United Corporation |
| Manufacturer Part Number | 10562 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acmeunited.com |
| Brand Name | Westcott |
| Product Name | 12" Transparent Ruler |
| Marketing Information | Durable ruler is accurately scaled in 1/16" markings (Imperial) on one side and millimeters (metric) on the other. Numerals and graduations are sharply delineated. Scratch-resistant ruler is made of flexible acrylic. Ideal for home, office, school and shop. Ruler features raised, beveled edges to eliminate smearing, and extra margins at the ends for clear starts and stops. Ruler comes in a vinyl pouch. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ruler |
Product Information
| Length | 12" |
| Width | 1" |
| Graduations | 1/16 |
| Measurement System |
|
| Measuring Edge | Double |
| Features | Scratch Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Acrylic |
| Weight (Approximate) | 1.44 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
12" Length x 1" Width - 1/16 Graduations - Imperial, Metric Measuring System - Acrylic - Clear - 1 Each
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.