‹ Prev
Next ›
Westcott 8" Titanium Nonstick Straight Scissors
3.25" Cutting Length - 8" Overall Length - Straight-left/right - Titanium - Pointed Tip - Yellow - 3 / Pack
13 Stock Available
- Unique nonstick, permanent coating on blades
- Blades stay sharper longer and resist adhesives from tapes and glues
- Cut tape, hook-and-loop fasteners or other adhesives
- Ideal for the mailroom, art room and scrapbooking
- Versatile with left-handed or right-handed use
Product Details
General Information
| Manufacturer | Acme United Corporation |
| Manufacturer Part Number | 15454 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acmeunited.com |
| Brand Name | Westcott |
| Product Line | Non-stick |
| Product Name | 8" Titanium Nonstick Straight Scissors |
| Marketing Information | 8" scissors feature titanium-bonded blades with a unique nonstick, permanent coating. Blades stay sharper longer and resist adhesives from tapes and glues. Use scissors to cut tape, hook-and-loop fasteners or other adhesives. Titanium blades are six times harder than stainless steel. Straight handles are made with plastic along the exterior perimeter and rubber along the interior for comfort. Use for right-handed or left-handed cutters. Scissors are ideal for the mailroom, art room and scrapbooking. |
| Packaged Quantity | 3 / Pack |
| Product Type | Scissors |
Product Information
| Tip | Pointed |
| Blade Material | Titanium |
| Handle Orientation | Straight-left/right |
| Cutting Length | 3.25" |
Physical Characteristics
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Product Material |
|
| Length | 8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Manufacturer's limited lifetime warranty |
Description
Westcott 8" Titanium Nonstick Straight Scissors
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN32946Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN366123956 Stock Available
-
Product Code: DURPC1500BKD1066 Stock Available
-
Product Code: GJO30401107 Stock Available
-
Product Code: GJO561001815 Stock Available
-
Product Code: NES350701133 Stock Available
-
Product Code: NES35080124 Stock Available
-
Product Code: PGC96257Contact customer service to check availability
-
Product Code: XST22111Contact customer service to check availability
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN32946Contact customer service to check availability
-
Product Code: BSN366123956 Stock Available
-
Product Code: DURPC1500BKD1066 Stock Available
-
Product Code: GJO30401107 Stock Available
-
Product Code: GJO561001815 Stock Available
-
Product Code: NES350701133 Stock Available
-
Product Code: NES35080124 Stock Available
-
Product Code: PGC96257Contact customer service to check availability
-
Product Code: XST22111Contact customer service to check availability