<
>
World Centric Compostable Clear Straw Lids
Plant Sugar, Polylactic Acid (PLA) - Clear - 1000 / Carton
Product Code: WORCPLCS12
Product Unit: CT1000
3 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | World Centric |
| Manufacturer Part Number | CPLCS12 |
| Manufacturer Website Address | http://www.worldcentric.org |
| Brand Name | World Centric |
| Product Name | Compostable Clear Straw Lids |
| Marketing Information |
Also available as a pack of 100, SKU: CPL-CS-12-P. World Centric® comp-ostable cold cup lids with a straw hole are made from PLA, (polymer made from plants). They are a sustainable alternative to plastic, suitable for cold liquids, and freezer safe. Not microwavable. PLA products should be stored in a cool place below 110° F and out of direct sunlight. These are certified comp-ostable in a commercial facility, which may not exist in your area. |
| Packaged Quantity | 1000 / Carton |
| Product Type | Cup Lid |
Product Information
| Application/Usage |
|
| Features | Straw Slot |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material |
|
| Height | 0.3" |
| Width | 3.9" |
| Length | 3.9" |
Miscellaneous
| Compatibility |
9oz Cups - 24oz Cups |
Description
Plant Sugar, Polylactic Acid (PLA) - Clear - 1000 / Carton
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.