‹ Prev
Next ›
Xstamper Spin 'N Stamp
Custom Message Stamp - 0.50" Impression Width x 1.62" Impression Length - 50000 Impression(s) - 1 Each
Ships in 3-5 Business Days
Contact customer service to check availability
Non-Returnable
- Customize with message or artwork; ideal for return addresses, check endorsements and more
- 3 stamps in one holder
- Spin to change stamp; ergonomic handle design
- Pre-inked; available in Red, Black, Blue, Green or Purple
- Impression Size: 0.50" Width x 1.62" Length
Product Details
General Information
| Manufacturer | Shachihata, Inc |
| Manufacturer Part Number | N70 |
| Manufacturer Website Address | http://www.shachihata.co.jp/english/ |
| Brand Name | Xstamper |
| Product Name | Spin 'N Stamp |
| Marketing Information | Stamp holds three important business stamps in one holder. Move from stamp to stamp with a simple spin. Personalize with a message, signature, logo or artwork. Ideal for return addresses, company names, check endorsements, special messages and more. Great for business addresses or important messages. Stamps are pre-inked in either choice of red, black, blue, green or purple, and each dispenses 50,000 impressions before it needs to be re-inked. Offers an ergonomic handle design. Choose three insert styles. Impression size is 1/2" x 1-5/8". Contact customer service to customize your stamp. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Pre-inked Stamp |
Product Information
| Impression Type | Custom Message Stamp |
| Impression Width | 0.50" |
| Impression Length | 1.62" |
| Number of Impressions | 50000 |
| Re-inkable | Yes |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 4 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Additional Warranty Information |
Shachihata Inc. guarantees Xstamper stamps against defects in workmanship and materials under normal usage, with proper care and re-inking, for as long as you own your stamp. Shachihata Inc. shall not be liable for any defects or damage caused by the use of refill ink that is not Xstamper Refill Ink. In the event defects should occur, we will repair or replace the defective stamp with a stamp of identical size and impression without charge, within 30 days of receipt of the defective stamp. |
Description
Xstamper Spin 'N Stamp
People who bought this also bought
-
Product Code: XSTN10Contact customer service to check availability
-
Product Code: XSTN12Contact customer service to check availability
-
Product Code: XSTN14Contact customer service to check availability
-
Product Code: XSTN16Contact customer service to check availability
-
Product Code: XSTN18Contact customer service to check availability
-
Product Code: XSTN22Contact customer service to check availability
-
Product Code: XSTN24Contact customer service to check availability
-
Product Code: XSTN30Contact customer service to check availability
-
Product Code: XSTN32Contact customer service to check availability
-
Product Code: XSTN53Contact customer service to check availability