Zep Commercial Super D-Ice All-Temperature Ice Melt
Pellet - Rock Salt, Calcium Chloride -58°F (-50°C) - 40 lb - 1 Each
- Lower Freezing Point; Lower freezing point of -58°F compared to Rock Salt freezing point at -6°F.
- Fast Acting; Works quickly and effectively in dissolving ice and packed snow
- Complete Solubility; Does not create drainage system problems when flushed into sewers and catch basins.
- Less Corrosive; Less corrosive on concrete compared to Rock Salt.
- Less Harmful to Vegetation: Has less adverse effect on vegetation than Rock Salt does.
Product Details
General Information
| Manufacturer | Zep, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 149433 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zepinc.com |
| Brand Name | Zep Commercial |
| Product Name | Super D-Ice All-Temperature Ice Melt |
| Marketing Information |
Zep Super D-Ice is a super-concentrated ice melting compound which works faster than other ice melting compounds to eliminate hazards due to the accumulation of ice and snow. It contains a special compound of heat-liberating materials, conveniently pelletized for ease in dispensing. It is completely dust free, therby eliminating one source of annoyance of use. Super D-Ice has more latent heat available than ordinary calcium chloride (37% more), which it liberates on contact. Its presence decreases the freezing point of resulting solutions. It is also effective at lower temperatures than rock salt. SUPER D-ICE may be used on sidewalks, driveways, parking areas, hills, and loading docks; around office buildings, shopping centers, hospitals, hotels, motels, schools, and churches.
Pro-Tip: Used by schools, hospitals, restaurants, warehouses, factories, plants, stores, etc |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ice Melter |
Product Information
| Melter Type | Pellet |
| Melter Weight | 40 lb |
| Minimum Effective Temperature | -58°F (-50°C) |
| Composition |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 15" |
| Width | 12" |
| Weight (Approximate) | 39.99 lb |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Zep Commercial Super D-Ice All-Temperature Ice Melt