‹ Prev
Next ›
Zep Professional Strength Smoke Odor Eliminator
Aerosol - 16 fl oz (0.5 quart) - Clean and Fresh, Crisp Mountain Fresh - Odor Neutralizer - 1 Each
73 Stock Available
- Neutralizes smoke, pet, food, cigarette and other smoke and mal odors
- Professional-strength
- Long-lasting, Mountain Fresh scent
- Leaves air crisp and clean
Product Details
General Information
| Manufacturer | Zep, Inc. |
| Manufacturer Part Number | ZUSOE16 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zepinc.com |
| Brand Name | Zep |
| Product Name | Professional Strength Smoke Odor Eliminator |
| Marketing Information | Smoke Odor Eliminator tackles smoke odors at their sources and leaves a gentle, fresh scent in its wake. Its advanced aerosol technology encapsulates airborne odor molecules to eliminate them. The nontoxic formula removes nasty odors caused by cigarettes, cigars, pets, garbage, food and bathroom use and is ideal for use in automobiles, restrooms, closets and other spaces throughout the house. It is also effective in bars, restaurants and breakrooms. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Deodorizer |
Product Information
| Scent |
|
| Freshener/Sanitizer Type | Aerosol |
| Freshener/Sanitizer Volume | 16 fl oz (0.5 quart) |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Features | Odor Neutralizer |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 2.7" |
| Width | 2.7" |
| Depth | 9.7" |
| Weight (Approximate) | 1.25 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Zep Professional Strength Smoke Odor Eliminator
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGSM609BKContact customer service to check availability
-
Product Code: DIA828381315 Stock Available
-
Product Code: GJO26100692 Stock Available
-
Product Code: GJO561001798 Stock Available
-
Product Code: HERH8053PKR0146 Stock Available
-
Product Code: NES351801005 Stock Available
-
Product Code: NES846521118 Stock Available
-
Product Code: RAC80834210 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192651 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGSM609BKContact customer service to check availability
-
Product Code: DIA828381315 Stock Available
-
Product Code: GJO26100692 Stock Available
-
Product Code: GJO561001798 Stock Available
-
Product Code: HERH8053PKR0146 Stock Available
-
Product Code: NES351801005 Stock Available
-
Product Code: NES846521118 Stock Available
-
Product Code: RAC80834210 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192651 Stock Available