- Belongs to a system that empowers unexpected heroes to deliver effective CPR
- Powers your Zoll AED 3 that delivers real-time feedback to eliminate guesswork - visual and audio prompts alert rescuer to "Push Harder" or recognize "Good Compressions"
- Smart battery that can report its power level status on the device's LCD to keep it ready for emergencies
- Can also transmit automatically over Wi-Fi to your AED program management
- Long-lasting with up to a 5-year life span once installed
<
>
ZOLL Medical AED 3 Defibrillator Battery Pack
For Defibrillator - 4200 mAh - 43 Wh - 12 V DC - 1 Each
Product Code: ZOL8000000696
Product Unit: Each
Contact customer service to check availability
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | ZOLL Medical Corporation |
| Manufacturer Part Number | 8000000696 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zoll.com |
| Brand Name | ZOLL |
| Product Name | Medical AED 3 Defibrillator Battery Pack |
| Marketing Information | The AED 3 Battery Pack for the AED 3 Defibrillator can report its power level status on the device's LCD or transmit it automatically over Wi-Fi to your AED program-management solution. This disposable, lithium manganese dioxide battery has an install life of up to 5 years in standby mode. This smart battery keeps your AED 3 defibrillator ready for emergencies. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage | Defibrillator |
| Battery Chemistry | Lithium Manganese Dioxide (Li-MnO2) |
| Battery Capacity | 4200 mAh |
| Battery Energy | 43 Wh |
| Output Voltage | 12 V DC |
Physical Characteristics
| Height | 8" |
| Width | 8" |
| Depth | 8" |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
Miscellaneous
| Compatibility |
ZOLL AED 3 Defibrillator |
Description
For Defibrillator - 4200 mAh - 43 Wh - 12 V DC - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.