- Belongs to a system that empowers unexpected heroes to deliver effective CPR
- Easy access to your Zoll AED 3 (not included) that delivers real-time feedback to eliminate guesswork - visual and audio prompts alert rescuer to "Push Harder" or recognize "Good Compressions"
- Sturdy design that safely holds your defibrillator plus backup battery and backup set of Uni-padz electrodes
- Easily installs so you can be ready quicker for emergencies
- Made to meet ADA requirements
<
>
ZOLL Medical AED 3 Surface-mounted Wall Cabinet
17.5" Width x 7" Depth x 17.5" Height - Wall Mountable - Green
Product Code: ZOL8000001256
Product Unit: Each
Contact customer service to check availability
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | ZOLL Medical Corporation |
| Manufacturer Part Number | 8000001256 |
| Manufacturer Website Address | http://www.zoll.com |
| Brand Name | ZOLL |
| Product Name | Medical AED 3 Surface-mounted Wall Cabinet |
| Marketing Information | Keep your ZOLL AED 3 defibrillator secure and easily accessible for medical emergencies in this Standard Surface-mounted Wall Cabinet. It holds a ZOLL AED 3, one backup set of electrodes and one backup battery should you need them. Easy-to-install wall cabinet comes with installation instructions and meets ADA requirements. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Type | OEM |
| Product Type | Storage Cabinet |
Product Information
| Application/Usage | Medical |
| Features | Wall Mountable |
Physical Characteristics
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Height | 17.5" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 7" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Compatibility |
ZOLL - AED 3, AED 3 BLS |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
17.5" Width x 7" Depth x 17.5" Height - Wall Mountable - Green
Alternative Products
-
Product Code: JNT5950JC003Contact customer service to check availability
-
Product Code: JNT5950JC004Contact customer service to check availability
-
Product Code: JNT5950JC005Contact customer service to check availability
-
Product Code: JNT5950JC112Contact customer service to check availability
-
Product Code: JNT5950JC180Contact customer service to check availability