‹ Prev
Next ›
3M Desktop Document Holder
12.1" Height x 9.7" Width x 2" Depth - Black, Silver
87 Stock Available
- Adjustable line guide allows easy data entry and holds papers in place
- Accommodates both letter-size and legal-size documents
- Nonskid bottom to stay secure on worksurfaces; folds flat for storage
- Holds up to 150 sheets
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | DH340MB |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | 3M |
| Product Name | Desktop Document Holder |
| Marketing Information | Document holder features a sturdy, stable design with nonskid bottom that stays secure on worksurfaces. Versatile sliding clip accommodates both portrait and landscape documents. Grooved ledge and clip hold up to 150 sheets of paper and oversized documents. Adjustable line guide allows for easy data entry and keeps papers from blowing away. Fold document holder flat for easy storage. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Copy Holder |
Technical Information
| Lock | No |
| Stackable | No |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 12.1" |
| Width | 9.7" |
| Depth | 2" |
| Weight (Approximate) | 1.20 lb |
Miscellaneous
| Additional Information |
Sheet Capacity: 150 Sheets |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Description
3M Desktop Document Holder
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: AAG1754200Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGFD2002020 Stock Available
-
Product Code: HEWW1340X66 Stock Available
-
Product Code: OIC9991136 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B3816 Stock Available
-
Product Code: SPR39043141 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192657 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AAG1754200Contact customer service to check availability
-
Product Code: AAGFD2002020 Stock Available
-
Product Code: HEWW1340X66 Stock Available
-
Product Code: OIC9991136 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B3816 Stock Available
-
Product Code: SPR39043141 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192657 Stock Available