‹ Prev
Next ›
Canon LS-122TS 12-digit LCD Basic Calculator
Dual Power, Angled Display, Replaceable Battery - 12 Digits - LCD - Battery/Solar Powered - 0.9" Height x 4.2" Width x 5.9" Length - Beige - Metal - Desktop - 1 Each
1 Stock Available
Non-Returnable
- 12-digit LCD shows crisp numbers to help prevent reading errors
- Dual-power operation provides reliable performance in any setting
- Angled display allows easy viewing to help prevent strain
- Large, sharply defined keys reduce typing errors for consistent use
- Also includes tax calculation, cost-sell margin and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | LS122TS |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Brand Name | Canon |
| Product Model | LS-122TS |
| Product Name | LS-122TS 12-digit LCD Basic Calculator |
| Marketing Information | Desktop calculator features a 12-digit LCD that displays clean, crisp numbers to help prevent reading errors. Dual-power operation runs on both solar and battery for reliable performance no matter where you are. Upright, angled display ensures easy viewing while sitting on your desktop for added convenience. Large, sharply defined keys help you quickly work through your calculations and reduce typing errors. Calculator also offers tax calculation, cost-sell margin, sign change and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Simple Calculator |
Technical Information
| Operations/Functionality | Sign Change |
| Calculator Functions |
|
| Calculator Features |
|
Display & Graphics
| Number of Display Digits | 12 |
| Display Screen Type | LCD |
Controls/Indicators
| Buttons & Keys | Memory |
Battery Information
| Power Source | Battery/Solar |
Physical Characteristics
| Form Factor | Desktop |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Beige |
| Product Material | Metal |
| Height | 0.9" |
| Width | 4.2" |
| Length | 5.9" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 Year Limited Warranty |
Description
Canon LS-122TS 12-digit LCD Basic Calculator
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: HEWCF401X31 Stock Available
-
Product Code: HEWCF402X33 Stock Available
-
Product Code: HEWW1340X66 Stock Available
-
Product Code: MMMDH340MB87 Stock Available
-
Product Code: OIC9991136 Stock Available
-
Product Code: PIL32220Contact customer service to check availability
-
Product Code: SPR39043141 Stock Available
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: HEWCF401X31 Stock Available
-
Product Code: HEWCF402X33 Stock Available
-
Product Code: HEWW1340X66 Stock Available
-
Product Code: MMMDH340MB87 Stock Available
-
Product Code: OIC9991136 Stock Available
-
Product Code: PIL32220Contact customer service to check availability
-
Product Code: SPR39043141 Stock Available