- Replaces 1" core for C-15, C-38 dispensers
- Also works in C-20, C-21, DS520
- Use with any of the Scotch 1" desktop tape dispensers with a removable mandrel
- 1" core/mandrel
<
>
3M Tape Dispenser Replacement Core
0.7" x 0.8" x 1" - Plastic
Product Code: MMM1CORE
Product Unit: Each
1726 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE07888563 Stock Available
-
Product Code: BSN15741981 Stock Available
-
Product Code: BSN157482377 Stock Available
-
Product Code: BSN99712141 Stock Available
-
Product Code: ITA361531802 Stock Available
-
Product Code: KMW7245061 Stock Available
-
Product Code: LLR82825Contact customer service to check availability
-
Product Code: SOU984C14 Stock Available
-
Product Code: SPZOS85192809 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 1-CORE |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | 3M |
| Product Name | Tape Dispenser Replacement Core |
| Marketing Information | Replacement core is designed for use in 3M tape dispensers. Use 1" plastic core when changing core size or replacing lost parts. The core slides into dispensers to hold replacement tape (sold separately) with 1" cores. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Tape Dispenser Core |
Product Information
| Application/Usage | Desktop Tape Dispenser |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Height | 0.7" |
| Width | 0.8" |
| Depth | 1" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.