‹ Prev
Next ›
Ampad Double Sheet Writing Pad
100 Sheets - Stapled - Both Side Ruling Surface - 0.28" Ruled - 15 lb Basis Weight - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size x 8.5" Width x 11.8" Length - White Paper - White Cover - Micro Perforated, Easy Tear, Stiff, Chipboard Backing - 1 Pad
Contact customer service to check availability
- Double the quantity of a standard pad
- 3-hole drilled for binder storage
- Quality writing paper for basic writing needs
- Extra-rigid, 80 point chipboard backing supports extra weight of pad
- Perforated for clean-tear sheet removal
Select Product Options
Sheet Color: White
Front Lines Space: 0.28"
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 20323 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Ampad |
| Product Name | Double Sheet Writing Pad |
| Marketing Information | Perforated writing pad features 100 letter-size sheets of quality, 15 lb. white paper. Each sheet is three-hole punched for binder storage and college-ruled with 9/32" line spacings and a 1-1/4" left margin. Perforations allow a clean-edge tear-out. Super stiff, 80 point, chipboard back provides writing support for handheld use. |
| Packaged Quantity | 1 Pad |
| Product Type | Notepad |
Product Information
| Number of Sheets | 100 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Back Lines Space | 0.28" |
| Back Ruling Type | College Ruled |
| Margin Left Space | 0.81" |
| Cover Color | White |
| Binding Type | Stapled |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Width | 8.5" |
| Length | 11.8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Description
Ampad Double Sheet Writing Pad
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.