‹ Prev
Next ›
Ampad Earthwise Reporter's Notebook
70 Sheets - Wire Bound - Front Ruling Surface - 0.34" Ruled - 15 lb Basis Weight - 4" x 8" Sheet Size - White Paper - WireLock, Chipboard Backing, Micro Perforated, Easy Tear, Snag Resistant - Recycled - 1 Each
463 Stock Available
- Fits easily into a pocket or purse
- Chipboard on front and back protects your notes and offers convenient writing support
- Gregg-ruled with 11/32" spacing between lines
- Wire binding at the top
- 70 Sheets; 30% post-consumer material
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 25280 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Ampad |
| Product Line | Earthwise |
| Product Name | Earthwise Reporter's Notebook |
| Marketing Information | Reporter's notebook fits in a pocket or purse. WireLock binding at top secures the wire ends to prevent snagging. Chipboard in front and back protects your notes and offers convenient writing support. Notebook contains 70 white sheets of 15 lb. paper. Each sheet is Gregg-ruled with 11/32" spacing between lines and microperforated for easy removal. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Number of Sheets | 70 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 4" x 8" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Ruling Surface Side | Front |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Binding Type | Wire Bound |
| Binding Location | Top |
| Features |
|
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Description
Ampad Earthwise Reporter's Notebook
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: MEA450048660 Stock Available
-
Product Code: MEA72456Contact customer service to check availability
-
Product Code: MEA84002918 Stock Available
-
Product Code: MEA840029A21 Stock Available
-
Product Code: MEA84003042 Stock Available
-
Product Code: PACPMMK37101DEContact customer service to check availability
-
Product Code: ROA77461CSContact customer service to check availability
-
Product Code: UNV20930Contact customer service to check availability
-
Product Code: UNV20940Contact customer service to check availability